Praktické lyžařské informace o oblasti Gastein a Grossarl

Pod těmito názvy je najdeme v lyžařských mapách, místní ale upřednostňují označení nikoli podle městeček na úpatí středisek, ale podle údolí a vrcholů propojených lanovkami – Bad Hofgastein a Bad Gastein nazývají lyžařskou houpačkou Schlossalm - Angertal – Stubnerkogel. Audemars Piguet Replica

Charakteristika městeček údolí Gastein

Ačkoli byl Graukogel tyčící se nad Gasteinem v roce 1958 hostitelem prvního mistrovství světa v alpském lyžování na území tehdy ještě válkou zbídačeného Rakouska, nezískal Gastein svou pověst mondénní oblasti díky lyžování, ale díky termálním pramenům, které z něj už v předminulém století vytvořily pulzující lázeňské městečko, jehož úzký a secesní Bad Gastein brzy doplnil nově postavený, prostorný Bad Hofgastein.
Různorodý charakter městeček gasteinského údolí – zchátralý Bad Gastein, jehož hotely svědčí přes oprýskané omítky a loupající se rámy oken o luxusu dob minulých (rekonstrukce města je kvůli přeplněnosti a úzkosti uliček složitým, ale už technicky rozpracovaným projektem) doplňuje živý Bad Hofgastein a vesnicky klidný Dorfgastein – předznamenává různorodost lyžařských oblastí, které Vám každý den nabídnou jiný charakter lyžování:

Lyžařské houpačky v oblasti Gastein-Grossarltal

Dorfgastein – Grossarltal je první lyžařskou houpačkou gasteinského údolí, jejíž rozmanitá paleta širokých sjezdovek označených především červenou barvou a táhnoucích se z valné části pod úrovní lesa uspokojí sportovně laděné i nenáročné lyžaře. Obě skupiny nadchnou hospůdky – salaše, kterými jsou sjezdovky posety s nečekanou četností (údolí Grossarlu se ne náhodou v reklamních prospektech prezentuje jako údolí salaší).

Schlossalm - Angertal - Stubnerkogel (tedy Bad Hofgastein a část Bad Gasteinu) je největší lyžařskou houpačkou Gasteinu. Spojuje v sobě rodinně snadné svahy Schlossalmu zasazené do „francouzské“ velehorské scenérie se strmými sjezdy spadajícími od vrcholu Stubnerkogelu na dvě strany - do údolí Angertal a k městečku Bad Gastein. O délce a strmosti svahů svědčí v Salcbursku neobvyklé převýšení přesahující 1 000 výškových metrů. Pokud rádi nacházíte dlouhé svahy s charakterem sjezdovky a nikoli lesních cest, nezapomeňte na sjezd z Hohe Scharte, který se svými 1.440 výškovými metry nabízí největší převýšení svahů východních Alp a jehož osmikilometrová délka opravňuje i zdlouhavý nájezd – po výjezdu vláčkem z Bad Hofgasteinu přestoupíte na kabinu vedoucí na vrchol Hohe Scharte, sjedete na šestisedačku Weitmoser a od ní pokračujete pomalou dvousedačkou Hohe Scharte do 2 300 m, odkud se překrásnou přírodní scenerií vine sjezdovka H 1 plynule přecházející ve sjezdovku H 2 a končící sjezdovkou H 2a, která Vás doveze ke spodní stanici vláčku do 840 m.


Údolní a vrcholové číslice Graukogelu - 1.079 - 2.007 mnm - svědčí o sportovním charakteru střediska, které v roce 1958 hostilo mistrovství světa ve sjezdovém lyžování. Dlouhé a těžké sjezdy chráněné lesním porostem před větrem i mlhou mají jediný zápor – jsou nemoderně úzké. Malinkatý Graukogel čítající dvě sedačky a jeden vlek, podél kterých se vine jeden 4 km  červený a jeden 4 km černo-červený sjezd, není propojen se zbývajícími oblastmi střediska a je i kvůli tomu nejzastaralejší částí Gasteinu – tip pro milovníky nekomerčního lyžování. Dvě navazující prastaré dvousedačky s nekomerční kapacitou 1000-1370 lyžařů v hodině (méně než poloviční kapacita současných lanovek) a samozřejmě bez bublin chránících před nepřízní počasí, úzké svahy (při minimu lyžařů jejich šířka dostačuje), žádná sněhová děla (pokud chcete lyžovat v prašanu, je Graukogel Vaší oblastí, kromě ledovců jednou z mála, ve které přírodní sníh není poničen sněhem technickým). Pokud jste přívrženci nekomerčních oblastí, počítejte s tím, že na lanovce promrznete a na svahu, dovolí-li příroda jeho otevření, potkáte kameny a trávu, kterým jste v moderní době odvykli.  


Sportgastein, nejvýše položené středisko oblasti, na kterém na Vás dýchne síla čisté přírody, je  vedle Obertauernu jediným střediskem Salcburska vybudovaným na zelené louce na místě, které meteorologové vyhodnotili jako sněhově jistou oblast. Oblast, v níž se v současné době scházejí freerideři se svými širokými lyžemi, aby ve sněhově vydatných zimách zapluli na širokých skalnatých svazích po pás do prašanu nebo projeli tisíc výškových metrů po značených skiroute 1 a 2. A oblast, kterou ve slunečných dnech zaplňují i lyžaři se sjezdovkově „úzkými“ prkny, aby se vydali po změti širokých 4 km sjezdovek do mezistanice (sjezd do údolí je ná-ročně červeno-černý, většinou ale plný kamenů). Sněhová jistota a složitá dostupnost zajištěná řadou tunelů, před jejichž začátkem potkáte mýtnici (lyžaři po předložení permanentek mýto neplatí), má svůj zápor v riziku lavin, které středisko po valnou část loňské zimy uzavřely. Situace by se měla letos zlepšit – po vypracování studie, která počítá s 210 metry nových lavinových zátarasů s pořizovací cenou přes 2,1 miliónu EUR, se lanovky a město dohodly na rozdělení investičního podílu a od počátku září začaly křivolakou silnici vedoucí do střediska lemovat nové lavinové zátarasy. 
Zajímavost středisku propůjčují nejen sjezdovky, ale především termální prameny, které proudí do dvou wellness center – moderního Alpentherme v Bad Hofgasteinu, které je jedním z největších termálních center Alp (32 300 m2) a před pěti lety bylo nákladně rekonstruováno, a tradičního Felsentherme, který své tři termální bazény doplňuje bohatou nabídkou saun, solárií či nudistickou pláží. Tajemství gasteinských termálů spočívá v dešťové vodě, která potřebovala 3 000 let pobytu v hloubi země, aby lehce mineralizovaná a až 46 C teplá proudila z 18 pramenů přímo do obou termálních lázní.
A pro lingvisty – ačkoli výraz Gastein svádí ke spojení slova Stein (či: štajn – kámen) s jakousi nepochopitelnou zkratkou Ga, je správná výslovnost nikoli s š, ale s s. Pokud tedy nechcete iritovat místní a v mondénním světě působit jako jeho pravidelní návštěvníci, nezapomeňte, že jedete nikoli do “Gaštajnu“, ale do „Gastajnu“!

amade.cz

Cartier Replica Watches Cartier Replica www.pinwatches.org

Nej z Amadé

Skimapa Amadé 

Tauernská cyklostezka 

 Zápisník

SKI AMADÉ S VLASTNÍ DOPRAVOU

Přijeďte na Štědrý den do Pensionu Heidi a užijte si nenucené atmosféry a výtečného lyžování na liduprázdných sjezdovkách v lyžařské oblasti Ski Amadé se 760 km sjezdovek na 1 skipas! Běžecké stopy vedou přímo u penzionu. Volné apartmány pro jednotlivce, rodiny i skupiny máme v prosinci:
Termín: 19.-26. 12. 2021
Ceny 790 Kč/os./noc, 590 Kč/os./noc na přistýlce
Poptávky zasílejte na info@ck-trip.cz

Více »

Zájezd = nejlepší dárek pod stromeček!

Nechcete trávit svůj volný čas v nákupních centrech? Věnujte svým blízkým jeden ze spousty zájezdů CK TRIP nebo dárkový poukaz a dopřejte jim tak nezapomenutelný zážitek.

Vánoční ULTRA FIRST MINUTE!

Při zakoupení zájezdu z katalogu CK TRIP LÉTO 2022, pořádaného CK TRIP, do 23. 12. 2021 získáte mimořádnou slevu 10%!

Více »