Tauernská cyklostezka 

Tauernská cyklostezka - popis trasy

Tauernská cyklostezka začíná u Krimmelských vodopádů, končí v Zell am See/Bruck a její délka je 270 km a převýšení 750 m (Krimml - Bruck - Salcburg - Zell am See/Bruck). Vede kolem řek Salzach a Saalach a nabízí vám nejen spoustu krásných výhledů, ale po cestě si můžete prohlédnout mnohá zajímavá místa jako historická města, hrady a zámky.

Tauernská cyklostezka

Od Krimmelských vodopádů po Bischofshofen

Čekají vás úchvatné přírodní scenérie ve spojení s lehkostí jízdy na kole převážně s kopce po jedné z nejkrásnějších cyklostezek! Stezka začíná pod největšími evropskými vodopády Krimmelskými a pokračuje nenáročným terénem podél divoké horské řeky Salzach, lemované nejznámějšími vrcholy Vysokých Taur s ledovci i zasněženými špičkami třítisícovek, sytě zelenými pastvinami na strmých srázech.

Na okraji národního parku Vysoké Taury (Hohe Tauern) pojedete kolem říčky Salzach, za zmínku jistě stojí i přehradní nádrž Glockner-Kaprun nebo Glocknerská vysokohorská silnice (Glockner Hochalpenstrasse).

Projedete kolem zdobených sels­kých statků, malebnými vesnicemi, kolem důmyslných vodních elektráren, známými středisky Mittersill, Kaprun, Zell am See s oblíbeným jezerem. Cestou do St. Johannu  můžete navštívit divoké soutěsky Kitzlochklamm či Liechtensteinklamm.

Od Bischofshofenu až po Zell am See

Dále se stezka stáčí přes historický Bischofshofen, proniká mezi vápencovými masívy Tennengebirge a Hagengebirge do keltského Halleinu s třítisíciletou historií těžby soli. Návštěva solného dolu je téměř poviností :-). Za návštěvu jistě stojí i zámek Hellbrunn, který je známý hlavně díky svým vodním slavnostem. Zahrada zámku je totiž doslova protkána různými vodními atrakcemi, takže pokud je horko, budete návštěvou doslova nadšeni :-).

Důstojným zakončením je prohlídka historického centra Salcburku, který stezka protíná. Nezapomeňte si v některém z černých obchůdků koupit Mozartovy koule (Mozartkugeln) - kulinářskou specialitu tohoto města. Zajímavostí je jistě pevnost Hohensalzburg .

Tauernská cyklostezka

Nejkrásnější část stezky - kolem jezera Zellersee 

Pokud budete ještě pokračovat do Zell am See, musíte se určitě alespoň na chvíli zastavit u známého jezera Zellersee. Dá se celé objet dokola, půlka trasy vede po silnici, ale druhá půlka krásným udržovaným parkem těsně u vody. Pro návrat poté doporučujeme jízdu dráhou Pinzgauer Bahn Zell am See - Krimml (66 km).

Varianta: využít navazující nové cyklostezky podél řeky Saalach, která je přítokem Salzach. Razí si cestu Berchtesgadenskými Alpami v Bavorsku a "kamenným mořem" Steinernes Meer za Loferem.

Při cestě doporučujeme navštívit také Eisriesenwelt  - největší ledovou jeskyni světa a hrad Hohenwerfen .

Tauernská cyklostezka

Náročnost a charakteristika Tauernské cyklostezky

Náročnost je většinou mírná až střední, po cestě na vás čekají jen tři větší stoupání, a to na středním toku Salzachu k Schwarzach a Werfen. Díky sjezdu kolem Krimmerských vodopádů pojedete lehce s kopce (1070-420 m).

Doporučujeme vám absolvovat cyklotrasu proti směru hodinových ručiček. Přibližně 1/4 cyklostezky vede po zpevněném písečeném povrchu, zbytek je asfaltován.

90% cesta vede po vedlejších silnicích, doporučujeme tedy lehká treková kola či silniční kola. MTB umožňuje zvládnutí i dodatečných MTB tras.

Výškový profil Tauernské cyklostezky

Značení tras

Zde si můžete stáhnout GPS značení Tauernské cyklostezky

Tauernská cyklostezka

Pro lepší orientaci si také můžete zakoupit průvodce Tauernské cyklostezky

Rádi byste tuto stezku poznali během autobusového zájezdu cestovní kanceláře TRIP? Podívejte se na zájezdy CK TRIP - Po rovině napříč Alpami a Po rovině napříč Alpami plus

Přejete si zajisti pouze ubytování v blízkosti Tauernské cyklostezky?

 

Své poptávky na ubytování zasílejte na info@ck-trip.cz  

Poradíme Vám s výběrem ubytování a kompletně Vás vybavíme na cestu. Už si Vaši dovolenou můžete užít bez obav.

Tauernská cyklostezka

Tauernská cyklostezka

Tauernská cyklostezka

Tauernská cyklostezka

Tauernská cyklostezka

Tauernská cyklostezka

Nej z Amadé

Skimapa Amadé 

Tauernská cyklostezka 

 Zápisník

Podél Nisy od pramene k soutoku s Odrou

Pramen Nisy je obestřen zvláštní atmosférou, jakousi kombinací panenské tajemnosti a vzrušivé naděje. Zdejší žula dala Nise do „kolébky" zvláštní, drsnou krásPramen Nisy je obestřen zvláštní atmosférou, jakousi kombinací panenské tajemnosti a vzrušivé naděje. Zdejší žula dala Nise do „kolébky" zvláštní, drsnou krásu, která ji provází až po její soutok s Odrou.u, která ji provází až po její soutok s Odrou. Více ZDE

Více »

Po rovině napříč Alpami

Unikátní zážitek: Jedete téměř po rovině, po cyklostezce, kterou lemuje hradba Vysokých Taur a masívy Vápencových Alp. Stezka vede podél krásných řek  Saalach a Salzach, klikatí se mezi šťavnatými pastvinami, upravenými selskými usedlostmi, míjí úctyhodná vodní díla a nevynechává historická jádra městeček a na závěr i Salcburku. Ubytování na jednom místě nabízí ještě více pohody. Nejoblíbenější zájezd v historii CK TRIP! Více ZDE

Více »

Lungau

Pohlazení pro vnímavé milovníky panenské přírody, korunované účastí na folklórních slavnostech. Lungau leží na jižní straně Alp mezi 1000 až 3000 m n. m. a chlubí se největším počtem slunečních dní v Rakousku. Hvězdicově z něj vybíhá 15 údolí, do nichž pronikneme po idylických silničkách a po cyklostezkách podél  potůčků bez významného stoupání. Zúčasníme se slavnosti Prangstangentragen (24.6.) - krojovaný průvod s tyčemi zdobenými 60 000 květinami, a slavnostního průvodu obra Samsona (15.8.). Idylu navštívených alpských údolí dokreslí příjemné pobytové místo, středověký Mauterndorf a hradem, hospůdkami a koupalištěm. Více ZDE

Více »